Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozu birçok şekilde alınabilir. En basit yol, bir içecekle karıştırmak veya bir smoothie oluşturmak için diğer malzemelerle karıştırmaktır.

Protein tozu ayrıca yoğurt, yulaf ezmesi veya sos gibi basit yiyeceklere karıştırılabilir.

Zaman kazandıran ipucu: Zaman kazanmak için, smoothie karışımından daha büyük bir kısım yapın ve ardından ayrı ayrı dondurmalar yapmak için dondurun.

Yaratıcı olmak istiyorsanız, normal tariflerinize ek veya devamlı olarak protein tozu kullanmayı deneyin. Örneğin, protein tozunu çorbalarda, sebzeli burgerlerde ve unlu mamullerde kullanabilirsiniz.

Sağlık hedeflerinizin ne olduğuna karar verdiğinizde, protein tozunu ne zaman alacağınıza da karar verebilirsiniz. Günde bir büyük porsiyon veya birkaç küçük porsiyon protein almak isteyebilirsiniz.

Kilo vermek istiyorsanız, gün boyunca yüksek proteinli yiyecekler de ekleyebilirsiniz.

Atletik performansınızı veya dayanıklılığınızı geliştirmek için protein tozu kullanıyorsanız, protein tozunu antrenmandan önce veya egzersiz sırasında alabilirsiniz.

Kas inşa etmek için, bir antrenmanı bitirdikten sonra 2 saat içinde protein tozu tüketin.

Gün boyunca az miktarda protein yemek kas kaybını önlemeye yardımcı olacaktır.

Ve protein tozu alarak uyumadan önce tüketildiğinde kaslarınızın gece boyunca iyileşmesine yardımcı olabilir.

Protein Tozu Nasıl Seçilir?

Protein tozları, atletik performansı geliştirirken kas geliştirmek ve güçlendirmek isteyen fitness tutkunları için popüler seçenekler arasındadır.

Ayrıca diyet kısıtlamaları nedeniyle diyetlerini desteklemek veya sadece sağlıklı bir protein kaynağı eklemekle ilgilenen insanlar arasında da popülerdirler. Zaman sıkıntısı çektiğinizde protein almanın hızlı ve kolay bir yolu olabilir.

Protein tozları çeşitli protein kaynaklarından yapılır. Size en uygun olanı bulmak için hangi bileşenlerin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermeniz gerekir.

Hayvan bazlı protein tozları şunları içerir:

  • kazein
  • kesilmiş sütün suyu
  • kolajen

Bitki bazlı protein tozları arasında bezelye, pirinç ve kenevir bulunur.

Mümkün olduğunca az bileşen içeren protein tozları arayın. Ve etiketleri her zaman dikkatli bir şekilde kontrol edin ve sodyum, şekerler veya yapay renkler ve tatlar dahil herhangi bir katkı maddesi olup olmadığına dikkat edin.

Hangi Tür En İyisidir?

Seçtiğiniz protein tozu türü, ihtiyaçlarınıza ve aşağıdakiler gibi amaçlanan sonuçlara bağlı olacaktır:

  • kas yapmak
  • kilo kaybetmek
  • günlük protein ihtiyacınızı karşılama

Süt ürünleri yiyorsanız ve vücut yağını azaltmak ve kas inşa etmek istiyorsanız peynir altı suyu ve kazein en iyi seçimlerdir. Vegan veya vejeteryansanız veya süt ürünleri içermeyen bir diyet uyguluyorsanız bu tür protein tozlarından kaçınmak isteyebilirsiniz.

Bazı protein tozu kaynakları da istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Özellikle östrojen, insülin veya tiroidle ilgili endişeleriniz varsa, seçtiğiniz protein tozunun hormon düzenlemenizi nasıl etkileyebileceğini dikkatlice düşünün.

Bazı protein tozları özellikle erkekler veya kadınlar için tasarlanmıştır. Kas kazanmak ve yağ kaybetmek isteyen erkekler peynir altı suyu veya kazein tozlarını seçebilir. Soya, bezelye ve pirinç proteinleri iyi bitki bazlı seçeneklerdir.

Kadınlar için hayvan bazlı seçenekler arasında peynir altı suyu, kolajen ve yumurta akı bulunur. Bitki bazlı seçenekler arasında bezelye, kenevir ve kahverengi pirinç bulunur.

Zararlı mıdır?

Protein tozları genellikle iyi tolere edilir ve çok az yan etkiye sahiptir, bu da onları çoğu insan için güvenli kılar.

Bununla birlikte, belirli protein türlerinin, özellikle sindirim açısından sizi etkilemesi mümkündür. Bazı protein türleri gaz, şişkinlik veya mide kramplarına neden olabilir. Cilt reaksiyonları da mümkündür.

Tıbbi bir durumunuz varsa veya protein tozlarından etkilenebilecek herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Peynir altı suyu proteini aşağıdakilerle etkileşime girme potansiyeline sahiptir:

albendazol (Albenza)

alendronat (Fosamax)

bazı antibiyotikler

Hamileyseniz veya emziriyorsanız protein tozu tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

Ekstra Protein Tozu Almak

Yeni bir protein tozu denerken vücudunuzun nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Herhangi bir takviyede olduğu gibi, sık sık ara vermek veya farklı ürünler arasında geçiş yapmak isteyebilirsiniz.

Çoğu insan, yedikleri yiyeceklerden bol miktarda protein alır.

Ancak protein alımınızı artırmaya çalışıyorsanız, bir protein shake içmek veya yulaf ezmesi ve yoğurt gibi yiyeceklere protein tozu eklemek ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Suya ek olarak doğal protein ve lif kaynakları da dahil olmak üzere diyetinize bol miktarda tam, taze gıda eklemeyi unutmayın.

Etiketler: Protein Tozu Nasıl Kullanılır?, protein tozu kullanım önerisi
Eylül 15, 2021
Listeye dön