1

BCAA: Sporcuların Vazgeçilmez Amino Asit Kaynağı

BCAA, sporcuların yoğun antrenmanlar esnasında ve sonrasına daha çok dinlenme periyotlarında aldıkları bir amino asit desteğidir. Kas kütlesi kazanımında önemli rol oynayan amino asitler arasındaki esansiyel formda amino asitleri içerirler.

BCAA: Sporcuların Vazgeçilmez Amino Asit Kaynağı

Üç çeşit amino asitten (izölösin, valin, lösin) dallı zincirli amino asitlerden oluşur. Kas gelişimini ve metabolizmasını desteklemeye yardımcı olan ve kas dokusu proteini oluşturmak için önemli olan amino asitlerdir. diğer Amino asitlerin aksine BCAA' lar vücut tarafından üretilemezler. Bu sebeple dışarıdan alınması gerekir.

BCAA Çeşitleri

BCAA, lösin izolösin ve valin olarak bilinen dallı zincir amino asitlerinden oluşur. Bu amino asitler, temel besinler arasında yer alır ve birbirleriyle zincirle bağlıdır.

Vücutta doğal olarak üretilmeyen bu amino asitler, beslenme yoluyla alınmalıdır. Kas içinde yer alan amino asitlerin yaklaşık %14 ila %18'ini oluştururlar. Kasların temel yapı taşlarıdır. BCAA' lar diğer amino asitlerden farklı olarak kaslarda parçalanırlar.

Yoğun antrenman yapan sporcuların ihtiyaç duyduğu amino asitler, tek başlarına. Veya diğer besinlerle birlikte kullanılarak sinerjik etki oluşturacak şekilde formüle edilir.

Ayrıca bu takviyeler, glutamin, vitaminler, mineraller ve çeşitli bileşenlerle daha zengin hale getirilebilir.

Genellikle;

 • 4:1:1,
 • 2:1:1
 • 8:1:1
 • 10:1:1

gibi oranlarda sunulur. Piyasadaki en yüksek lösin oranlı Olimp BCAA 20:1:1 Xplode ile öne çıkmaktadır.

Bu, protein sentezi ve kas onarımında önemli bir rol oynayan leucine'nin, diğerlerine göre daha yüksek oranda bulunmasını sağlar.

Eprotein.com.tr' deki çeşitleri, alanında uzman markaların özel formülleriyle sunulur. Bu formüller, antrenman sırasında kaybedilen sıvıların yerine konulmasına yardımcı olan mineraller. Ve iyileşme sürecini destekleyen B6 vitamini gibi bileşenler içerir.

Ayrıca;

 • Yüksek izölösin, valin, lösin içeriği,
 • İdeal protein oranları,
 • Düşük yağ ile karbonhidrat miktarıyla bu ürünler,
 • Yeşil elma,
 • Çilek,
 • Karpuz gibi çeşitli lezzetlerle keyifli bir kullanım sunar.

200 gramdan 1000 grama kadar çeşitlenen ürün yelpazesi ve farklı kullanım seçenekleriyle her ihtiyaca uygun çözüm sunulur. Toz, tablet, kapsül ve saşe formundaki ürünler kullanım kolaylığı sağlar.

BCAA Nasıl Çalışır?

Vücudun toplam amino asit havuzunun büyük bir bölümünü oluşturur. Vücudunuzda bulunan temel amino asitlerin yaklaşık %35-40'ını ve kaslarınızda bulunanların %14-18'ini temsil ederler.

Diğer amino asitlerin çoğunun aksine, çoğunlukla karaciğerden ziyade kasta parçalanır. Bu nedenle egzersiz sırasında enerji üretiminde rol oynadıkları düşünülmektedir. Kan şekeri seviyesini hızlı bir şekilde düzenleyerek. BCAA' lar kas yapılanmasına destek olur.

En iyi BCAA Markaları

Kütle kazanımında önemli bir yere sahip olan BCAA takviyesi, sektöründe En iyi markaları sizlerle buluşturuyoruz. Satışa sunulan tüm takviyeler de olduğu diğer supplementler de GMP sertifikasına ve resmi izin belgelerine sahiptirler.

İşte sizler için seçtiğimiz en iyi BCAA markalarından bazıları;

 • Multipower BCAA Powder
 • Grenade Defend BCAA
 • Olimp BCAA Xplode Powder
 • Nutrend BCAA Powder
 • Nutrever BCAA Powder
 • Trec Nutrition BCAA High Speed
 • Optimum GS BCAA

BCAA Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm sporcu besinlerinde olduğu gibi BCAA seçerken de en önemli nokta, ürün içeriğinde kullanılan ham maddelerin oranı ve kalitesidir.

Örneğin;

Vücutta büyük bir bölümü kaslarda faaliyet gösteren içindeki lösin, protein sentezi etkinliği diğerlerine kıyasla daha yüksek bir amino asittir.

Bu nedenle daha verimli bir kütle kazanımı için lösin değeri yüksek ürünler sporcular için daha doğru bir tercih olabilir. Bu takviyeler lözin, izolösin ve valin dışında bazı ilave bileşenler içerebilir.

Bazılarında glutamin, B6 vitamini, taurin, magnezyum gibi vitamin, mineral ve amino asitler bulunur. Ürünlerin etkinliğini artırmanın yanında kütle kazanımına da ekstra fayda sağlar.

Ayrıca Fermante olması da seçerken dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle yoğun seviyede antrenman yapan sporcuların spor performanslarını iyileştirmek için.

Performans arttırıcı içeriklere sahip ürünleri tercih etmek de takviyeden alınacak verimi yükseltebilir.

Genellikle toz ve tablet formunda üretilenler, kullanım alışkanlığına pratik alternatifler üretir. Bunlar arasından düzenli olarak supplement kullanan ve shake yapmaya alışkın sporcular için tozunu kullanabilirler.

Yeni başlayanlar için tablet daha iyi bir seçim olabilir. Bu nedenle ürün formlarını incelemek ve kullanım alışkanlığına göre en pratik seçeneği keşfetmek önemlidir.

BCAA Fiyatları

Ürünlerin fiyatlarını belirlemede, marka ve ürün içeriğinde bulunan bileşenler başta olmak üzere birçok faktör rol oynar. Servis sayısı ve gramaj miktarına göre de değişen geniş bir skalaya yayılır.

Yerli ve global markalarda fiyat politikası değişebilir. Ayrıca ham madde kalitesi de BCAA fiyatını belirlerken servis sayısı yükseldikçe servis başına düşen ücretin azaldığını söylemek de mümkün.

BCAA Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

BCAA Nedir?

BCAA' lar üç temel amino asit içerir: valin, lösin ve izolösin hepsi dallı bir kimyasal yapıya sahiptir. Takviyeler tipik olarak izolösin veya valinden iki kat daha fazla lösin sağlar. Bu bazen 2:1:1 oranı olarak adlandırılır.

Bunun nedeni, lösin amino asidi protein sentezini uyarmada. Kas proteininin parçalanmasını önlemesinde iyi olabilmesidir.

BCAA Ne İşe Yarar?

BCAA’ lar, antrenman sonrasında ve gün içinde vücudun ihtiyaç duyduğu besin desteğini sağlar. Vücutta kas proteinin önemli bir kısmını oluşturan bu aminoasitler. Kas metabolizmasını olumlu yönde etkileyecek birçok işe yarar işleve sahiplerdir.

Bir sporcuysanız veya vücut geliştirme yapıyorsanız. Egzersizlerde toparlanmaya yardımcı olmak ve atletik performans için alabilirsiniz.

BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA takviyeleri, genellikle toz ve tablet formlarda üretilmektedir. Toz formlar suda çözülerek, tablet formlar ise su ile yutularak tüketilir. Günlük periyotta 1 – 3 servis aralığında kullanılabilir. Servis başına sunduğu besin değerleri ve antrenman yoğunluğuna göre değişen kullanım alternatiflerine sahiptir.

BCAA Kilo Aldırır mı?

Sporcular üzerinde yapılan bir araştırma, BCAA kullanımının vücut yağını azaltıp kas gücünü artırdığını ortaya koymuştur. Ancak direkt kilo kaybı üzerinde bir etkisi olduğunu belirtemeyiz. Kas oranını artırarak dolaylı yönden kilo kaybına neden olabilir.

Düşük kalorili diyet dönemlerinde tercih edilebilir. Ayrıca Kas kütlesini artırdığı için, doğal olarak Bazal metabolizma hızı artarak (BMH) daha fazla enerji harcamaya yardımcı olur.

BCAA Zararlı mı?

Günlük kullanımda tavsiye edilen miktarlarda tüketildiği zaman BCAA takviyeleri, güvenlidir. Büyük miktarlarda tüketildiğinde ise yorgunluk, mide bulantısı, baş ağrısı, koordinasyon kaybı gibi olumsuz yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle satın alınan üründe verilmiş kullanım talimatını uygulamak önemli ve gereklidir.

BCAA Ne Zaman Alınmalı?

BCAA takviyeleri; antrenman yoğunluğuna ve spor deneyimine bağlı olarak kullanım zamanı değişebilir. Egzersiz öncesi, sırasında ve sonrası olmak üzere üç farklı zamanda kullanılabilir.

Her tüketim zamanında vücutta farklı ve faydalı etkiler gösterir. Eğer ki günde bir sefer alacaksanız. Egzersiz sırasında 1 servis tüketilebilir.

BCAA Ne ile içilir?

BCAA tozu, antrenman sırasında kullanmak isterseniz su ya da sporcu içeceği ile alınabilir. Tablet ve kapsül formunda olanları ise genellikle bol su ile yutularak kullanılır. Önerilen günlük dozun aşılmaması koşuluyla, egzersizden önce veya egzersiz sonrası da tüketilebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR