Omega 3
  

Omega 3

 

Omega 3 nedir?
Omega-3'ler vücudunuzda önemli roller oynayan ve bir dizi sağlık yararı sağlayabilen temel yağ asitleri ailesindendir.
Vücudunuz Omega 3 yağ asitlerini kendi başına üretemeyeceği için dışarıdan almalısınız.
En önemli üç tür ALA (alfa-linolenik asit), DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA'dır (eikosapentaenoik asit). ALA esas olarak bitkilerde bulunurken, DHA ve EPA çoğunlukla hayvansal gıdalarda ve alglerde bulunur.
Omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olan yaygın yiyecekler arasında yağlı balıklar, balık yağları, keten tohumları, chia tohumları, keten tohumu yağı ve cevizde bulunur.
Bu yiyeceklerin çoğunu yemeyen insanlar için, balık yağı veya alg yağı gibi bir omega-3 takviyesi sıklıkla tavsiye edilmektedir.
Üç ana omega-3 yağ asidi türü vardır - ALA, DHA ve EPA.
ALA
Alfa-linolenik asit (ALA), diyetinizdeki en yaygın omega-3 yağ asididir.
Vücudunuz bunu esas olarak enerji için kullanır, ancak aynı zamanda biyolojik olarak aktif omega-3, EPA ve DHA formlarına da dönüştürülebilir.
Ancak bu dönüştürme süreci verimsizdir. ALA'nın yalnızca küçük bir yüzdesi etkin formlara dönüştürülür. 
ALA keten tohumu, keten tohumu yağı, kanola yağı, chia tohumu, ceviz, kenevir tohumu ve soya fasulyesi gibi yiyeceklerde bulunur.
EPA
Eikosapentaenoik asit (EPA) çoğunlukla yağlı balıklar ve balık yağı gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Bununla birlikte, bazı mikroalgler ayrıca EPA içerir.Vücudunuzda birkaç işlevi vardır. Bir kısmı DHA'ya dönüştürülebilir.
DHA
Dokosaheksaenoik asit (DHA), vücudunuzdaki en önemli omega-3 yağ asididir.
Beyninizin, gözünüzün retinasının ve diğer birçok vücut parçasının önemli bir yapısal bileşeni 
EPA gibi, ağırlıklı olarak yağlı balıklar ve balık yağı gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Otla beslenen hayvanlardan elde edilen et, yumurta ve süt ürünleri de önemli miktarlarda içerme eğilimindedir.
Vejeteryanlar ve veganlar genellikle DHA'dan yoksundur ve bu omega-3'ten yeterince aldıklarından emin olmak için mikroalg takviyeleri almalıdır.