En iyi 9 Vegan Protein Tozu

En iyi 9 Vegan Protein Tozu

En İyi 9 Vegan Protein Tozu

Hayvansal ürünlerden kaçınmak, protein alamadığınız anlamına gelmez.

İster hareket halinde olun, ister bir antrenmandan sonra hızlı bir toparlanma ve yenilenme için protein takviyesi alın, süt ürünü olmayan süt, smoothie'ler, yulaf ezmesi veya diğer gıdalarla karıştırmak için çeşitli bitki bazlı protein tozları (sade veya aromalı) arasından seçim yapabilirsiniz.

Pirinç, bezelye ve ayçiçeği çekirdeği gibi bitkisel gıdalar et ve balık gibi protein açısından zengin değildir, ancak gıda işlemcileri yağ ve karbonhidratların çoğunu çıkarabilir ve protein açısından zengin tozlar yapmak için bu gıdalarda bulunan proteini izole edebilirler.

Bazı iddialara rağmen, çoğu bitki proteini tam besin kaynağı sayılmamaktadır, yani vücudunuzdaki protein sentezini desteklemek için gerekli tüm amino asitlerin optimal seviyelerini içermezler. Bununla birlikte, düzenli olarak çeşitli bitki proteinleri yerseniz bu bir sorun teşkil etmeyecektir.

Vegan protein tozlarını keşfederken, fiyatları 100 gram gibi ağırlık bazında karşılaştırmalısınız. Tahıllardan ve baklagillerden elde edilen protein tozları, genellikle tohumlardan yapılan tozların yaklaşık yarısı kadardır.

İşte en iyi 9 vegan protein tozu ve besin değerleri.

1. Bezelye Proteini

Bezelye protein tozu, tatlı yeşil bezelyelerden değil, yüksek proteinli kuzenleri olan sarı bezelyelerden yapılır.

Çeyrek fincan (28 gram) tatlandırılmamış bezelye protein tozu porsiyonu, markasına bağlı olarak yaklaşık 21 gram protein ve 100 kalori içerir. Diğer baklagiller gibi, esansiyel amino asit metioninde düşüktür.

Bununla birlikte, bezelye proteini, çalışan kasları beslemeye yardımcı olan ve vücudunuzu kas proteini yapmaya teşvik eden temel dallı zincirli amino asitler (BCAA'lar) lösin, izolösin ve valin açısından özellikle zengindir.

12 haftalık bir çalışmada, 161 genç erkek, ağırlık antrenmanından hemen sonra da dahil olmak üzere günde iki kez 25 gram veya yaklaşık 1 ons bezelye protein tozu yedi. En zayıf katılımcılar, plasebo grubundaki sadece %8'e kıyasla, pazı kas kalınlığında %20'lik bir artışa sahipti.

Ayrıca, bezelye proteini ile deneyimlenen kas kazanımları, peynir altı suyu (süt) proteini tüketen kişilerinkine benzerdi.

Hayvan ve insan çalışmaları ayrıca bezelye proteininin tokluk hissini artırabileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini düşündürmektedir

Özet: Bezelye protein tozu, kas oluşumunu desteklemek için BCAA'lar açısından zengindir. Ön araştırmalar, kas kazanımını desteklemede peynir altı suyu proteini kadar etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca kendinizi tok hissetmenize ve kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

2. Kenevir Proteini

Kenevir proteini, kenevir bitkisinin tohumlarından elde edilir, ancak yalnızca eser miktarda öforik bileşik tetrahidrokanabinol (THC) içerecek şekilde yetiştirilmiş bir çeşitten gelir. Bu, sizi esrar gibi sarhoş edemeyeceği anlamına gelir.

Çeyrek fincan (28 gram) aromalandırılmamış kenevir protein tozu porsiyonu, markasına bağlı olarak yaklaşık 12 gram protein ve 108 kalori içerir. Aynı zamanda mükemmel bir lif, demir, çinko, magnezyum ve omega-3 yağının bitki formu olan alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır.

Kenevir esansiyel amino asit lizinde düşük olduğundan, tam bir protein değildir. Ancak, düzenli olarak bakliyat veya kinoa yerseniz, bu boşluğu doldurabilirsiniz.

Test tüpü araştırması, kenevir tohumu proteininin değerli bir kan basıncı düşürücü bileşik kaynağı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, etkileri insanlarda test edilmemiştir.

Özet: Kenevir protein tozu daha orta düzeyde proteine ​​sahip olmasına ve amino asit lizinde düşük olmasına rağmen, çok fazla lif, demir, çinko, magnezyum ve ALA omega-3 yağı içerir.

3. Kabak Çekirdeği Proteini

Bütün formlarında, kabak çekirdeği protein ve sağlıklı yağ bakımından nispeten yüksektir.Toz haline getirildiğinde, yağın çoğu çıkarılır ve bu da kalorileri azaltır.

Çeyrek fincan (28 gram) tatlandırılmamış kabak çekirdeği protein tozu porsiyonu, markasına bağlı olarak yaklaşık 103 kalori ve 18 gram protein sağlar. Temel amino asitler treonin ve lizin düşük olduğundan, tam bir protein değildir.

Yine de kabak çekirdeği proteini çok besleyicidir, yüksek miktarda magnezyum, çinko, demir ve diğer minerallerin yanı sıra faydalı bitki bileşikleri sağlar.

Kabak çekirdeği proteininin sağlığa faydaları üzerine çok az çalışma yapılmıştır, ancak antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Karaciğer hastalığı olan farelere standart bir diyetin parçası olarak kabak çekirdeği proteini verildiğinde, kazein (süt) proteini verilen farelere kıyasla karaciğer sağlığının belirli göstergeleri düzeldi.

Dahası,kabak çekirdeği proteini yiyen sıçanlar, kazein grubuna kıyasla “kötü” LDL kolesterolde %22 azalma ve kanlarındaki antioksidan aktivitede %48'e kadar artış yaşadı.

Özet: Temel amino asitler treonin ve lizin açısından düşük olmasına rağmen, kabak çekirdeği protein tozu çok besleyicidir ve yüksek miktarlarda çeşitli mineraller sağlar. Yararlı bitki bileşikleri, antioksidan ve anti-inflamatuar faydalara sahip olabilir.

4. Esmer Pirinç Proteini

Kahverengi pirinç protein tozunun bulunması kolaydır ve nispeten ucuzdur.

Çeyrek fincan (28 gram) aromasız kahverengi pirinç protein tozu porsiyonu, markasına bağlı olarak yaklaşık 107 kalori ve 22 gram protein içerir. Esansiyel amino asit lizinde düşüktür, ancak kas oluşumunu desteklemek için iyi bir BCAA kaynağıdır.

Aslında, bir ön çalışma, kahverengi pirinç protein tozunun, ağırlık antrenmanından sonra tüketildiğinde kas büyümesini desteklemede peynir altı suyu proteini kadar iyi olabileceğini düşündürmektedir.

8 haftalık bir çalışmada, haftada üç gün ağırlık antrenmanından hemen sonra 48 gram veya 1,6 ons pirinç protein tozu yiyen genç erkeklerin, aynı miktarda peynir altı suyu proteini tüketen erkeklerle aynı şekilde, pazı kas hacminde %12'lik bir artış olduğu görüldü.

Pirinç ürünleriyle ilgili bir problem, ağır metal arsenik ile kontaminasyon potansiyelidir. Arsenik seviyelerini test eden bir pirinç protein tozu markası seçin.

Özet: Tam bir protein olmasa da, kahverengi pirinç protein tozu BCAA'lar açısından zengindir ve bir ağırlık antrenman rejiminin parçası olarak kas büyümesini desteklemede peynir altı suyu proteini kadar etkili olabilir. Arsenik kirliliğini test eden bir marka seçin.

5. Soya Proteini

Soya proteini tozu, bitki proteini için yaygın olmayan tam bir proteindir. Kas gücünü ve büyümesini desteklemek için BCAA'larda da yüksektir.

Çeyrek fincan (28 gram) soya proteini izolat tozu porsiyonu, markasına bağlı olarak yaklaşık 95 kalori ve 22 gram protein içerir. Ek olarak, kolesterolünüzü düşürebilecekler de dahil olmak üzere faydalı bitki bileşikleri içerir.

Soya proteini, kısmen ABD'de soyaların çoğunun genetiği değiştirilmiş (GM) olması nedeniyle son yıllarda gözden düştü. Bununla birlikte, satın alabileceğiniz birkaç GD olmayan soya proteini tozu markası vardır.

Soya proteininin popüler olmamasının diğer nedenleri arasında soya alerjileri ve meme kanseri riski gibi potansiyel olumsuz sağlık etkileriyle ilgili endişeler yer alır.

Yine de yakın tarihli bir inceleme, soya proteini izolatının, meme kanserine karşı da dahil olmak üzere antikanser aktivitesine sahip bitki bileşikleri içerdiğini kaydetti.

Bu inceleme ayrıca, soya güvenliğiyle ilgili geçmişteki bazı endişelerin, insanlar için geçerli olmayan hayvan çalışması sonuçlarına dayandığını da buldu.

Bununla birlikte, tek bir türe güvenmek yerine çeşitli bitki protein tozları kullanmak akıllıca olacaktır.

Özet: Soya protein tozu, kas oluşumunu desteklemek için BCAA'lar açısından zengin eksiksiz bir protein kaynağıdır. Ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Potansiyel güvenlik endişeleri nedeniyle, genetiği değiştirilmemiş soya proteini satın alabilir ve her gün kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

6. Ayçiçeği Tohumu Proteini

Ayçiçeği tohumlarından izole edilen protein, nispeten yeni bir vegan protein tozu seçeneğidir.

Çeyrek fincan (28 gram) porsiyon ayçiçeği tohumu protein tozu, markasına bağlı olarak yaklaşık 91 kalori, 13 gram protein içerir ve kas geliştirici BCAA'lar sağlar.

Diğer tohumlar gibi, esansiyel amino asit lizinde düşüktür. Bununla birlikte, diğer tüm esansiyel amino asitler için iyi bir kaynaktır. Lizin seviyelerini iyileştirmek için ayçiçeği tohumu proteini bazen tam bir protein olan kinoa protein tozu ile birleştirilir.

Şimdiye kadar, ayçiçeği tohumu proteininin sağlığa etkilerini hayvanlarda veya insanlarda diğer izole edilmiş bitki protein kaynaklarıyla karşılaştıran bir çalışma bulunmamaktadır.

Özet: Ayçiçeği tohumu proteini, kas büyümesini ve onarımını desteklemek için BCAA'ları sağlar. Esansiyel amino asit lizinde düşüktür ve bu nedenle bazen protein tozu takviyelerinde kinoa ile birleştirilir.

7. Sacha Inchi Proteini

Bu protein, Peru'da yetiştirilen yıldız şeklindeki sacha inchi tohumundan (bazen fındık olarak da adlandırılır) gelir. Nispeten sınırlı bir tedarik nedeniyle, yaygın proteinlerden daha pahalıya mal olur.

Çeyrek fincan (28 gram) porsiyon sacha inchi protein tozu, markasına bağlı olarak yaklaşık 120 kalori ve 17 gram protein içerir. Lizin hariç tüm temel amino asitlerin iyi bir kaynağıdır.

Bu sınırlamaya rağmen, küçük bir grup insana 30 gram veya yaklaşık 1 ons sacha inchi protein tozu verildiğinde, vücutta protein sentezini desteklemede aynı miktarda soya protein tozu kadar etkiliydi.

Ek olarak, sacha inchi proteini, vücudunuzun nitrik oksit yapmak için kullandığı esansiyel amino asit arginin için özellikle iyi bir kaynaktır.

Nitrik oksit, atardamarlarınızın genişlemesini tetikleyerek kan akışını iyileştirir ve kan basıncını düşürür.

Bu eşsiz vegan protein aynı zamanda kalp sağlığını destekleyen ALA omega-3 yağını da sağlar.

Özet: Bir Peru tohumundan izole edilen sacha inchi protein tozu, lizin hariç tüm temel amino asitlerin iyi bir kaynağıdır. Ayrıca arginin ve ALA omega-3 yağı dahil olmak üzere kalp sağlığını destekleyen bileşikler sağlar.

8. Chia Proteini

Chia tohumları, Güney Amerika'ya özgü bir bitki olan Salvia hispanica'dan gelir. Örneğin smoothie'lerin, yulaf lapalarının ve unlu mamullerin bir parçası olarak popüler bir diyet ilavesi haline geldiler, ancak chia protein tozuna da dönüştürülebilirler.

Çeyrek fincan (28 gram) porsiyon chia protein tozu,markasına bağlı olarak yaklaşık 50 kalori ve 10 gram protein içerir. Diğer tohum kaynaklı proteinlerde olduğu gibi, esansiyel amino asit lizinde düşüktür

Toz halindeki chia, sindirilebilirliğini artırabilir. Bir test tüpü çalışmasında, ham tohumun protein sindirilebilirliği, chia tozu için %80'e kıyasla sadece %29'du. Bu, vücudunuzun amino asitlerinin çoğunu emebileceği anlamına gelir.

Proteine ​​ek olarak, chia tozu porsiyon başına 8 gram lifin yanı sıra biotin ve krom dahil olmak üzere yüksek miktarda çeşitli vitamin ve mineraller içerir.

Özet: Chia proteini besleyicidir ancak esansiyel amino asit lizinde düşük olduğu için tam değildir. Chia tohumlarını bütün olarak yiyebilmenize rağmen, proteini toz halinde izole edildiğinde daha sindirilebilir olabilir.

9. Bitkisel Protein Karışımları

Farklı toz haline getirilmiş bitki proteinleri bazen birleştirilir ve karışımlar halinde satılır. Bunlar genellikle ilave tatlandırıcılar içerir.

Bitki proteinlerini harmanlamanın avantajlarından biri, tek bir üründe tüm temel amino asitlerin optimal seviyelerini sağlayabilmesidir.

Örneğin, bezelye proteini pirinç proteini ile birleştirilebilir. Bezelye proteini, pirinç proteininin düşük olduğu lizin sağlarken, pirinç proteini, bezelye proteininin düşük olduğu metionin sağlar.

Kinoa proteini, yaygın olarak diğer bitki proteinleri ile birlikte kullanılır. Birkaç tam bitki proteininden biridir.

Karıştırılmış bitki protein tozlarında göreceğiniz diğer eğilimler, ürünü sindirmenize yardımcı olacak enzimlerin eklenmesinin yanı sıra filizlenmiş veya fermente edilmiş bitki proteinlerinin kullanımıdır.

Filizlenme ve fermantasyon, faydalı bitki bileşiklerinin, vitaminlerin ve minerallerin miktarlarını artırabilir. Ayrıca amino asitlerin, minerallerin ve diğer besinlerin emilimini engelleyebilecek antinutrientlerin parçalanmasına da yardımcı olabilir

Özet: Birçok vegan protein tozu, tüm temel amino asitlerden yeterli miktarda almanızı sağlamak için farklı ve tipik olarak tamamlayıcı bitki proteinlerinin karışımlarını içerir. Filizlenme veya fermantasyon da beslenmeyi artırabilir.

Vegan protein tozu nereden satın alabilirim ?

En iyi güvenilir vegan protein tozu markalarını eprotein.com.tr sitemizden alabilir ve kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz.

İşte !!! Vegan protein tozu önerilerimiz

 

Multipower Vegan Protein 450 Gr

Multipower Vegan Protein Tozu

Multipower Vegan proteini; %50 izole soya proteini, %24 izole bezelye proteini, %10 pirinç proteini içeren vegan beslenenler için özel olarak üretilmiş bir protein tozu takviyesidir.

Vegan ve Hayvansal Protein Arasındaki Fark Nedir?

Vegan protein tozları ile vegan olmayan protein tozları arasındaki bariz fark, ikincisinin hayvan bazlı protein kaynaklarından gelmesi, birincisinin ise bitki bazlı protein kaynaklarından gelmesidir. Vegan olmayan protein tozları tipik olarak süt ürünlerindeki protein kaynakları ve peynir üretim sürecinin yan ürünleri olan peynir altı suyu ve kazeini içerir.

Hayvan bazlı proteinler, dokuz temel amino asidin tümünü içerir ve bu da onları tam bir protein kaynağı yapar. Soya fasulyesi ve birkaç diğerleri hariç, çoğu bitki bazlı protein, dokuz temel amino asidin tamamını sağlamaz.

Vegan Protein Faydaları

1. Sindirim: Sebzeler, baklagiller, tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar, doğal olarak sindirimi ve emilimi iyileştiren, hareketliliği artıran ve gaz ve şişkinlik semptomlarını azaltan sağlıklı liflerle yüklüdür. 

2. Metabolizmayı güçlendirebilir; Lif ve protein kombinasyonu, vücudunuzun vegan bütün gıdaları sindirmesinin biraz zaman aldığı anlamına gelir. Vücudunuz bitki proteinini metabolize etmek için ne kadar çok çalışırsa, vücudunuz ekstra yağ yakma konusunda o kadar iyi olur. 

3. Kardiyovasküler sağlığa yardımcı olabilir; Bitki bazlı diyetler, kalp sağlığını ve genel refahı iyileştirmeye yardımcı olabilecek kolesterol ve doymuş yağlarda daha düşük ve sağlıklı bitki sterollerinde yüksek olma eğilimindedir. 

4. Tam protein kaynağı; Birçok insan, hayvansal protein kaynaklarının tek “tam” proteinler olduğuna inanır (yani, 9 temel amino asidin tümünü yeterli düzeyde içerirler). Bu kesinlikle doğru değil. Soya ve altın bezelye, eksiksiz protein kaynaklarıdır.  Tüm amino asitlerinizi tek bir öğünde aldığınızdan emin olmak için vegan gıdaları birleştirmenin de birçok yolu vardır.

Multipower Vegan Protein Özellikleri

%73 protein oranı

Her bir serviste 22 gr protein

0'a yakın şeker ve karbonhidrat

Yüksek çözünürlük ve emilim

Multipower Vegan Protein 725 Gr Nasıl Kullanılır?

30 g tozu (3 ölçü kaşığı) 200 ml su ile karıştırınız.

Satın Aldığınız Ürünü Neden Doğrulamak Gerekir?

Sağlıklı ve güvenilir bir tüketim,
Hangi ithalatçı firma tarafından ithal edildiğini görmek,
Ülkeye yasal yollardan girip girmediğini bilmek,

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mevzuatına uygunluğu,
Sağlığınız açısından ürün içeriklerini görebilmek için,
Tüm bu soruların yanıtı için ürün üzerindeki kodu kazıyarak, ürüne ait numarayı lütfen siteden doğrulatınız.

Ürün İçeriği
Multipower Vegan protein 450 gr

Servis Miktarı: 3 Tepeleme Ölçü Kaşığı (15g)

Servis Sayısı: 24

 
 
%Günlük Değer*

Enerji
101kcal
**

Yağ
0,8g
**

-Doymuş Yağ
0,2g
**

Karbonhidrat
1,1g
**

-Şeker
0,1g
**

Lif
1,2g
**

Protein
22g
**

Vitamin C
0,45mg
**

Vitamin B6
0,26mg
**

**Günlük değerler saptanamamıştır.

Multipower orijinal ürün sorgulama

 

Hardline Vmax Vegan 908 Gr Özellikleri

Hardline Vmax protein tozu

Nedir ? Ne işe Yarar? : Bezelye protein tozu, sarı bezelyeden yapılan yüksek kaliteli, kolay sindirilen bir protein kaynağıdır. Demir, arginin ve dallı zincirli amino asitler açısından zengindir ve kas büyümesi, tokluk hissi ve kalp sağlığı gibi faydalar sunar. Doğal olarak vegan, glütensiz, süt ürünleri içermeyen ve hipoalerjenik olduğu için çoğu diyetle kullanılabilir. Diyetinize daha fazla protein eklemek istiyorsanız, bezelye protein tozu harika bir seçenektir.

Bezelye proteini faydaları:

Bezelye proteininin vegan dostu olmasının ve büyük bir amino asit kaynağı olmasının belirtilen faydalarının yanı sıra, birçok yararı bulunmaktadır. Bezelye proteini tipik olarak kimyasal bir işlemden ziyade mekanik bir işlemden oluşturulduğundan, çözünür lifi tutabilir. Ayrıca bu sürece yardımcı olan karnitin öncüsü olan lizinde yüksek olduğu için yağ asitlerini enerjiye dönüştürmeye yardımcı olabilir. Herhangi bir süt veya glüten içermediğinden, birçok insan, diğer protein türlerinin bir yan etkisi olabilen şişkinliklerine neden olmadığını ve inek sütü alerjisi olan kişilerin sindirimini kolaylaştırdığını fark edebilirsiniz.

Kullanımı: 1 porsiyon 28 gr ürünü, 300 ml su ile karıştırarak antrenmandan 30 dakika önce ve hemen sonra olmak üzere günde 1-2 porsiyon (28g-46g) alınır. Sıvı miktarını damak zevkinize göre arttırabilirsiniz.

Ürün İçeriği
Hardline Vmax Protein
2000 Gram

Servis Miktarı: 1 Ölçek (28 gram)
Servis Sayısı :32

 
 
% Günlük Değer*

Enerji
114kcal
**

Protein
23,0g
**

Karbonhidrat
0,7g
**

Lif
0,6g
**

Yağ
2,1g
**

Doymuş Yağ
0,5g
**

B6 Vitamini
1,4mg
**

Demir
7,6g
**

Amino Asit Profili (1 Ölçek)

Lösin(BCAA)
2087mg
**

İzolösin(BCAA)
1165mg
**

Valin(BCAA)
1254mg
**

Alanin
1051mg
**

Arjinin
2176mg
**

Aspartik Asit
2451mg
**

Fenilalanin
1371mg
**

Glisin
919mg
**

Glutamik Asit
4203mg
**

Histidin
518mg
**

Lizin
1824mg
**

Metiyonin
155mg
**

Prolin
395mg
**

Serin
1185mg
**

Sistin
172mg
**

Tirozin
870mg
**

Treonin
870mg
*

Triptofan
335mg
**

**Günlük değerler saptanamamıştır.
 

Hardline Orijinal ürün sorgulama

Dip Not

Vegan protein tozları, kas onarımı ve büyümesi için gerekli olanlar da dahil olmak üzere vücudunuzdaki protein sentezini desteklemek için ihtiyaç duyduğu temel amino asitleri vücudunuza sağlamaya yardımcı olabilir.

Tahıllar, baklagiller ve tohumlar, protein bileşenlerini izole ederken yağın ve karbonhidratın çoğunun çıkarılmasıyla yapılan, toz halindeki tipik bitki protein kaynaklarıdır.

Yaygın vegan protein tozları bezelye, kenevir, kahverengi pirinç ve soyadır. Kabak, ayçiçeği, chia ve sacha inchi dahil olmak üzere tohum protein tozları daha fazla kullanılabilir hale geliyor.

Soya ve kinoa hariç, bitki proteinleri tipik olarak bir veya daha fazla esansiyel amino asitte düşüktür. Düzenli olarak çeşitli bitki besinlerini yerseniz veya tamamlayıcı proteinlerin bir karışımını içeren bir toz satın alırsanız, bu bir sorun değildir.

Besin bilgilerinin markaya göre değiştiğini unutmayın, bu nedenle paket etiketini kontrol ettiğinizden emin olun.

Etiketler: En İyi 9 Vegan Protein Tozu ve Besin Değerleri, Vegan protein ile Hayvansal protein arsındaki fark
Şubat 10, 2022
Listeye dön