Kreatin Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Kreatin Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Kreatin Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Kreatin son zamanlarda popüler bir beslenme ve spor takviyesi haline gelmiştir. Kreatin kullanmanın saç dökülmesine neden olabileceğini okumuş olabilirsiniz. Ama bu doğru mu?

kreatin kendisi doğrudan saç kaybına neden olmaz iken, öyle ise hormon düzeylerini etkileyebilir mi?

Kreatin, faydaları ve yan etkileri ve araştırmaların saç dökülmesiyle ilişkisi hakkında ne söylendiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Araştırmalar kreatin ve saç dökülmesi hakkında ne diyor?

Kreatin takviyesinin aslında saç dökülmesine neden olduğunu gösterecek pek bir şey yok. Aslında, dökülme için kanıtların çoğu anekdottur. Bu, insanların kişisel tanıklıklarından veya deneyimlerinden geldiği anlamına gelir.

Ancak küçük bir çalışma; Kolej çağındaki ragbi oyuncularının 3 haftalık bir kreatin takviyesi ardından saç dökülmesiyle ilişkili hormon düzeylerinin arttığını buldu. Bu hormona dihidrotestosteron (DHT) denir.

Kreatin ve dihidrotestosteron (DHT) seviyeleri

DHT, aşina olabileceğiniz başka bir hormondan türetilen bir hormondur. DHT ayrıca testosterondan daha güçlüdür.

DHT saç dökülmesi ile nasıl ilişkilidir?

Saç köklerinin kendi yaşam döngüleri vardır. Bir saç büyüme evresini, saçın döküldüğü bir dinlenme evresi takip eder.

DHT, saç köklerindeki spesifik hormon reseptörlerine bağlanabilir. Bu, daha kısa saç büyüme döngülerinin yanı sıra daha ince ve daha kısa saçlara yol açabilir. Daha az saç büyümesi olduğundan, değiştirilenden daha fazla saç dökülür.

Ek olarak, bazı insanlar saç dökülmesine genetik bir yatkınlığa sahiptir. AR adı verilen bir gendeki varyasyonlar, saç foliküllerinde bulunan hormon reseptörlerinin aktivitesinin artmasına neden olabilir.

Ayrıca testosteronu daha aktif saç dökülmesi olan kişilerde DHT'ye çeviren enzim de olabilir.

Kreatin saç dökülmesi ile nasıl ilişkilidir?

Ragbi oyuncularında yapılan 2009 araştırması, 7 günlük kreatin yüklemesini içeren bir kreatin takviyesi kullandı ve bu sırada daha yüksek bir takviye seviyesi verildi. Bunu, daha düşük kreatin seviyelerinde bir bakım dönemi izledi.

Araştırmacılar, DHT seviyelerinin arttığını buldular. yüzde 50'nin üzerinde yükleme süresi boyunca kaldı ve yüzde 40 bakım periyodu sırasında taban çizgisinin üzerinde. Testosteron seviyeleri değişmedi.

Burada, araştırmacıların çalışma katılımcılarında saç dökülmesini değerlendirmediğini belirtmek önemlidir. Dolayısıyla burada sadece hormon seviyelerine olan etkiyi gözlemleyebiliriz.

DHT seviyelerinde bir artış gözlendi. DHT seviyeleri saç dökülmesinde rol oynadığından, özellikle genetik olarak saç dökülmesine yatkınsanız, bu artış sizi riske atabilir.

Genel olarak, kreatinin DHT seviyeleri üzerindeki etkisi hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Kreatin takviyesine bağlı DHT artışlarının saç dökülmesini teşvik etmek için yeterli olup olmadığını değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Kreatin nedir ve nasıl çalışır?

Kreatin, hücreleriniz için bir enerji kaynağıdır. Karaciğeriniz, pankreasınız ve böbrekleriniz tarafından doğal olarak üretilir. Ayrıca kırmızı et ve balık tüketerek beslenmeniz yoluyla kreatin alabilirsiniz.

Kreatin, iskelet kaslarınızda fosfokreatin olarak depolanır. Bu, daha sonra kas kasılmaları için enerji olarak kullanılmak üzere fiziksel aktivite sırasında parçalanabilir.

Eğer çekerken kreatin takviyeleri, daha kreatin kaslarınızda kullanılabilir hale gelir. Kreatin seviyelerindeki bu artış nedeniyle, kaslarınız daha fazla enerji üretebilir.

Bu nedenle, bazı insanlar kas kütlelerini artırmak ve atletik performansı artırmak için kreatin alırlar. Kreatin takviyeleri, tozlar, sıvılar ve tabletler dahil olmak üzere çeşitli formlarda bulunabilir.

Yan etkiler ve güvenlik

Kreatin kullanmak istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı olası yan etkiler ve güvenlik endişeleri vardır. Bu konuları aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Su tutma

Kreatin su tutulmasına neden olabilir ve bu da geçici kilo alımına neden olabilir . Su tutmanın dehidrasyon ve kramp gibi risklere yol açabileceğine dair endişeler dile getirildi. Ancak, araştırma bu endişeleri desteklemedi.

Bir 2003 çalışmasında, kolej futbolcularında kreatinin artan kramp veya yaralanma seviyelerine yol açmadığını buldular. Ek olarak, bir 2009 incelemesi Kreatin kullanımının sıvı dengesini veya ısı toleransını olumsuz etkilediğini destekleyen hiçbir kanıt bulamadı.

Böbrek endişeleri

Kreatinin böbreklere zarar verebileceğine dair endişeler de var. Bir 2018 incelemesi, sağlıklı bireylerde kreatinin böbrek fonksiyonu üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını buldu.

Bununla birlikte, altta yatan böbrek problemleriniz varsa, kreatin takviyesi almaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Yetişkinler için güvenli

Diğer takviyelerle karşılaştırıldığında, kreatin, ergojenik faydalarla ilgili olarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Uluslararası Spor Beslenme Derneği'ne göre uygun dozlarda alındığında kreatin kullanımı güvenlidir.

Ek olarak, Uluslararası Spor Beslenme Derneği, bir 2017 beyanında, kreatinin uygun yönergeler dahilinde kullanılmasının güvenli, etkili ve etik olduğunu söylüyor.

Uzun süreli kreatin kullanımının etkilerini değerlendiren az sayıda çalışma vardır. Bununla birlikte, bazı eski çalışmalar (2001ve 2003 yıllarında sporcularla uzun süreli kreatin kullanımının sağlık üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye yol açmadığını belirtmişlerdir.

Ergenler için dikkatli olunması gerekir

Ergenler kreatin takviyesi düşünürken dikkatli olmalıdır. Bunun nedeni, sağlıklı ergenlerde kreatin takviyesinin güvenliğine ilişkin çalışmaların sınırlı olmasıdır.

Bununla birlikte, çoğu ergen, günlük diyetlerinin bir parçası olarak bir miktar kreatin alır.

Ek olarak kreatin kullanmaya başlamak istiyorsanız ancak sorularınız veya endişeleriniz varsa, önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Ne zaman doktora görünmeli

Yukarıda tartışıldığı gibi, kreatin takviyesi doğrudan saç dökülmesine yol açmaz. Ancak saç dökülmesi yaşıyorsanız, doktorunuzdan randevu almalısınız.

Ek olarak, fırçalarken veya yıkarken ani, düzensiz saç dökülmesi yaşarsanız veya çok miktarda saç kaybederseniz doktorunuzu görmelisiniz.

Saç dökülmesinin birçok nedeni tedavi edilebilir. Doktorunuz saç dökülmenizin nedenini teşhis etmek için sizinle yakın bir şekilde çalışacak ve sizin için doğru olan bir tedaviyi önerecektir.

Sonuç olarak

Araştırmalar, kreatinin doğrudan saç dökülmesine neden olduğunu göstermedi, ancak bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. 2009'da yapılan bir araştırma, kreatin takviyesinin saç dökülmesine katkıda bulunabilecek DHT adlı bir hormondaki artışla ilişkili olduğunu buldu.

Genel olarak, mevcut kanıtlara göre, kreatin çoğu yetişkin için ek olarak kullanmak güvenlidir. Bununla birlikte, DHT seviyelerinde artışa neden olabileceğinden, saç dökülmesine yatkınsanız kreatin kullanmaktan kaçınmak veya kullanmadan önce doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

Etiketler: Kreatin Saç Dökülmesine Neden Olur mu?
Kasım 22, 2021
Listeye dön