Kreatin Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Kreatin Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Kreatin Saç Döker mi?

Bakalım, kreatin saç dökülmesi meselesi neymiş? 2009'da bir çalışma, rugby oyuncularının kreatin yuttuktan sonra DHT denen bir hormonun seviyesinde artışa şahit olmuş. DHT, testosteronun bir nevi kankası, erkeklik hormonunun yan ürünü. 5α-redüktaz denen bir enzimle el ele verince DHT ortaya çıkıyor ve bu hormon da adam gibi adamların belirgin özelliklerini yönetiyor. (Örneğin gür ses, kaslar, sakal.) Ancak bu DHT'yle saç folikülleri pek anlaşamıyor gibi, saç dökülmesine yol açabiliyor. Yine de, unutmayın ki saç dökülmesinin arkasında duran sebepler çok. (Mesela genetik!)

Pekala, Bilimsel Kanıtlar Ne Diyor?

2009'daki bir çalışma, kreatinin DHT düzeylerini yukarı çekebileceğini gözler önüne sermiş. Hatta o rugby oyuncularının steroid kullanıp kullanmadıklarına bakmışlar. Yani o artışın steroidlerden gelmediğini de kesinleştirmişler. Ama şimdi bu çalışmadan kreatin saç attırır mı diye bir sonuç çıkarabilir miyiz? Biraz daha bilime kulak verelim.

Birkaç çalışma, kreatinin testosterona etkisini mercek altına almış. İki çalışmada, altı gün boyunca her gün 20 g kreatin tüketildiğinde testosteron seviyesinde fark edilir bir artış gözlemlenmiş. Ama, diğer on çalışma, kreatinin bu konuda bir etkisi olmadığını ortaya koymuş. Bu çalışmalar altı gün ile on hafta arası sürmüş ve 3- 25 g/güne kadar değişen dozlarda kreatin monohidrat denemişler. Bir çalışmada da kreatin malat denenmiş ama testosteron seviyelerinde tık yok. Dahası, beş çalışma, kreatinin serbest testosteronu DHT'ye çevirme konusunda bir etkisi olup olmadığını özellikle test etmiş. Ama bu çalışmalarda da gözle görülür bir artışa rastlamamışlar.

Dikkat etmemiz gereken şeyler var. Bu çalışmalar hep sağlıklı genç erkeklerde ve sporcu veya antrenmanlı kişiler üzerinde yapılmış. Bir çalışmada DHT artışı gözlemlense de, DHT seviyesi normal sınırlar içinde kalmış; yani kreatin DHT'yi artırsa bile, saçınızın uçup gitmesine sebep olmayabilir. En mühimi, kreatinin saç dökülmesine etkisi direkt olarak incelenmemiş, yani elimizde somut bir kanıt yok!

Sonuç

Sonuç mu? Bir çalışma kreatinle DHT arasındaki ilişkiye göz atmış (ve bu sadece erkekler için geçerli), diğer çalışmalar ise kreatinin testosteron seviyeleri üzerinde bir etkisi olmadığını söylüyor. DHT testosteronun bir yan ürünü olduğuna göre, kreatinin DHT'yi artırma ihtimali hakkındaki kanıtlar ve düşünceler pek kuvvetli değil. Yine de, kreatin DHT'yi artırıyorsa bile (ki kanıt zayıf), evet, belki saç dökülmesine bir nebze katkıda bulunabilir. Ama unutmayın, DHT saç dökülmesinin bir parçası, tüm hikâye değil; kanınızdaki DHT'nin artışı, saçlarınızın gideceği anlamına gelmez. Şimdiye kadar yapılan hiçbir çalışma, kreatinin saç dökülmesine etkisini tam olarak incelemedi.

Etiketler: Kreatin saç döker mi, kreatin kullanımı ve etkileri, sağlıklı saçlar için öneriler, stres ve saç dökülmesi
Kasım 22, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR