Kolostrum Nedir? Faydaları ve Olumsuz Yönleri

Kolostrum Nedir? Faydaları ve Olumsuz Yönleri

Kolostrum Nedir? Faydaları ve Olumsuz Yönleri

Kolostrum, anne sütü oluşmadan hemen önce insanlar, inekler ve diğer memeliler tarafından üretilen bir sıvısıdır.

Çok besleyicidir ve enfeksiyonlar ve bakterilerle savaşan proteinler olan yüksek düzeyde antikor içerir.

Kolostrum, bebeklerde ve yeni doğan hayvanlarda büyümeyi ve sağlığı destekler, ancak araştırmalar, sığır kolostrum takviyelerinin alınmasının bağışıklığı artırabileceğini, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini ve yaşam boyunca bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bu makale, sığır kolostrum takviyelerinin beslenmesini, faydalarını ve olası olumsuz yanlarını gözden geçirmektedir.

Kolostrum Nedir?

Kolostrum, doğum yapmış memeliler tarafından anne sütü üretimi başlamadan önce salgılanan sütlü bir sıvıdır.

Bebeklerde büyümeyi destekleyen ve hastalıklarla savaşan önemli bir besin kaynağıdır, ancak yaşamın diğer evrelerinde de tipik olarak ek gıda formunda tüketilir.

Tüm memeliler kolostrum üretse de, takviyeler genellikle ineklerin kolostrumundan yapılır. Bu ek sığır kolostrum olarak bilinir.

Sığır kolostrumu insan kolostrumuna benzer vitaminler, mineraller, yağlar, karbonhidratlar, hastalıklarla savaşan proteinler, büyüme hormonları ve sindirim enzimleri bakımından zengindir.

Sığır kolostrum takviyeleri, bağışıklığı artırabileceği, enfeksiyonla savaşabileceği ve bağırsak sağlığını iyileştirebileceği için son yıllarda popüler hale geldi.

Bu takviyeler için ineklerden elde edilen kolostrum pastörize edilir ve sıvılarla karıştırılabilen haplar veya tozlar halinde kurutulur. Sığır kolostrumu tipik olarak açık sarı bir renge ve ayrana benzeyen ince bir tada ve kokuya sahiptir.

ÖZET: Kolostrum, memelilerin doğum yaptıktan sonra göğüslerinden salgılanan süt benzeri bir sıvıdır. Bebek büyümesini destekleyen besin maddeleri bakımından yüksektir, ancak başka faydalar da sağlayabilir. Takviyeler tipik olarak sığır kolostrumundan yapılır.

Son Derece Besleyici

Sığır kolostrumu son derece besleyicidir ve normal sütten daha fazla besin içerir.

Özellikle protein, yağ, karbonhidrat, magnezyum, B vitaminleri ve A, C ve E vitaminleri bakımından inek sütünden daha yüksektir.

Kolostrum makro besinler, vitaminler ve mineraller açısından zengin olsa da, iddia edilen sağlık yararları çoğunlukla aşağıdakileri içeren belirli protein bileşikleri ile bağlantılıdır:

Laktoferrin; vücudunuzun bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar da dahil olmak üzere enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisinde yer alan bir proteindir.

Büyüme faktörleri. Büyüme faktörleri, büyümeyi uyaran hormonlardır. Sığır kolostrumu, iki protein bazlı hormon, insülin benzeri büyüme faktörleri 1 ve 2 veya IGF-1 ve IGF-2'de özellikle yüksektir.

Antikorlar; bağışıklık sisteminiz tarafından bakteri ve virüslerle savaşmak için kullanılan immünoglobulinler olarak da bilinen proteinlerdir. Sığır kolostrumu, IgA, IgG ve IgM antikorları bakımından zengindir.

Sığır kolostrumu, hastalıklarla savaşan ve büyümeyi destekleyen besinlerle yüklü olduğundan, bağışıklığı artırabilir, enfeksiyonları tedavi edebilir ve yaşam boyunca insanlarda daha fazla fayda sağlayabilir.

ÖZET: Sığır kolostrumu makro besinler, vitaminler ve mineraller içerir. Özellikle laktoferrin, büyüme faktörleri ve antikorlar dahil olmak üzere bağışıklık tepkilerini düzenleyen ve büyümeyi destekleyen protein bileşikleri bakımından yüksektir.

Sağlık Faydaları Sağlayabilir

Araştırmalar, sığır kolostrumunun bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini, ishale neden olan enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Bağışıklığı Artırabilir

Sığır kolostrumu bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve vücudunuzun hastalığa neden olan ajanlarla savaşmasına yardımcı olabilir.

Kolostrumun bağışıklık arttırıcı etkileri, çoğunlukla IgA ve IgG antikorlarının yüksek konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır. Antikorlar, virüsler ve bakterilerle savaşan proteinlerdir.

Araştırmalar, kolostrum takviyelerinin seçkin sporcularda bağışıklığı artırmada özellikle etkili olabileceğini gösteriyor.

35 yetişkin mesafe koşucusu üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışma, günlük sığır kolostrum takviyesi almanın tükürük IgA antikorlarının miktarını başlangıç ​​seviyelerine kıyasla %79 artırdığını buldu.

Araştırmacılar, daha yüksek tükürük IgA seviyelerinin bağışıklığı güçlendirebileceğini ve vücudun üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşma yeteneğini artırabileceğini öne sürdüler.

29 erkek bisikletçide yapılan bir başka çalışmada, 5 hafta boyunca günde 10 gram sığır kolostrumu almanın, plaseboya kıyasla egzersiz sonrası bağışıklık hücrelerinde bir azalmayı önlediği ve üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları riskini azalttığı gözlemlendi.

Diğer çalışmalar, benzer şekilde sığır kolostrum takviyelerini gelişmiş bağışıklık tepkisi ile ilişkilendirmiştir, ancak daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

İshali Önleyebilir ve Tedavi Edebilir

Sığır kolostrumundaki bileşikler özellikle çeşitli antikorlar ve laktoferrin proteini, bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla ilişkili ishalin önlenmesine yardımcı olabilir.

HIV ile ilişkili ishal yaşayan 87 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, günde 100 gram sığır kolostrumunun geleneksel ishal önleyici ilaçlarla birlikte alınmasının, tek başına geleneksel ilaçlara göre dışkı sıklığını önemli ölçüde %21 oranında azalttığını buldu.

Dahası, belirli enfeksiyonlarla savaşabilen antikorlarda yüksek kolostrum üretmek için ineklere belirli bakteri türlerine karşı bağışıklama yapılabilir.

Bu tür sığır kolostrumunun hiperimmün olduğu kabul edilir ve insanlarda Escherichia coli ( E. coli ) ve Shigella dysenteriae bakterilerinin neden olduğu bazı enfeksiyonları tedavi etmenin etkili bir yolu olabilir.

Örneğin araştırmalar, hiperimmün kolostrumun, tipik olarak E.coli bakterilerinin neden olduğu, gezgin ishali olarak bilinen bir tür ishali önleyebileceğini göstermektedir.

30 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, E. coli bakterileriyle savaşan antikorlar içeren 1.200 mg hiperimmün sığır kolostrumunu günlük dozda alanların, plasebo alanlara göre ishali geliştirme olasılığının %90 daha az olduğunu buldu.

Bağırsak Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Sığır kolostrum bağırsaklarınızı güçlendirebilir ve sindirim sistemindeki enfeksiyonlarla savaşabilir.

Hem hayvan hem de insan çalışmaları, sığır kolostrumunun bağırsak hücrelerinin büyümesini teşvik edebileceğini, bağırsak duvarını güçlendirebileceğini ve bağırsaklarınızdaki partiküllerin vücudunuzun geri kalanına sızmasına neden olan bir durum olan bağırsak geçirgenliğini önleyebileceğini göstermektedir.

Bu faydalı etkiler muhtemelen içerdiği laktoferrin ve büyüme faktörlerinden kaynaklanmaktadır.

Ağır egzersiz nedeniyle bağırsak geçirgenliğine duyarlı olan 12 sporcuda yapılan bir çalışma, günde 20 gram sığır kolostrumunun, plasebo alanların bağırsak geçirgenliğinde yaşanan artışın %80'ini önlediğini buldu.

Başka bir çalışma, kolostrum lavmanlarının, kolonun iç astarının iltihaplanması ile karakterize bir durum olan kolit tedavisinde yardımcı olabileceğini gözlemledi.

Geleneksel ilaçlar alan kolitli 14 yetişkinde yapılan bir araştırma, düzenli ilaçlara ek olarak sığır kolostrum lavmanlarının alınmasının semptomları tek başına ilaç tedavisine göre daha fazla azalttığını buldu.

Sığır kolostrumunun kolit semptomlarını azaltma potansiyeli, hayvan çalışmaları ile desteklenmektedir. Bununla birlikte, insanlarda daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

ÖZET: Hem insan hem de hayvan çalışmaları, sığır kolostrumunun bağışıklığı artırabileceğini, enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve bağırsak sağlığına fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu ekin insan sağlığı üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Potansiyel Dezavantajlar

Sınırlı insan araştırmasına dayanarak, sığır kolostrumu genellikle çoğu insan için güvenli görünüyor. Ancak bazı dezavantajları olabilir. Tipik bir dozaj günde yarım çay kaşığıdır (1.5 gram).

Süte alerjisi olan kişiler sığır kolostrumunu tüketmemelidir. Ürünler ayrıca soya gibi diğer yaygın alerjenleri içerebilen katkı maddeleriyle de yapılabilir.

İneklerin nasıl yetiştirildiğine bağlı olarak, sığır kolostrumu ayrıca antibiyotikler, böcek ilaçları veya sentetik hormonlar içerebilir. Ancak, nihai üründe bu bileşiklerin bulunmadığından emin olmak için test edilmiş kolostrum takviyeleri satın alabilirsiniz.

Ayrıca, bu takviyelerin hamile veya emziren kadınlar için güvenli olup olmadığı da bilinmiyor.

Ek olarak, bazı insanlar sığır kolostrumunun nasıl elde edildiğine ve buna ihtiyacı olan buzağılardan alınıp alınmadığına ilişkin etik konusunda endişe duyabilir.

Son olarak, sığır kolostrumunda gıda güvenliği sorunları olabilir. Bir çalışmada, 55 sığır kolostrum örneğinden 8'i, potansiyel olarak zararlı bir bakteri olan Salmonella izleri içeriyordu.

Yine de sığır kolostrumu uygun şekilde pastörize edilirse Salmonella ve diğer zararlı bakteriler endişe edilmemelidir.

Her zaman saygın bir markadan kolostrum takviyeleri satın alın ve kaynak bulma ve işleme ile ilgili belirli soruların yanıtları için üreticiyle iletişime geçin.Kolostrum içerikli ürünlerimiz eprotein.com.tr online sitemizden satın alabilirsiniz.

ÖZET: Sığır kolostrum takviyeleri pahalı olabilir ve süt ve soya gibi yaygın alerjenler içerebilir. 

Genel Özet

Sığır kolostrum, ineklerin doğumundan kısa bir süre sonra memelerinden salınan sütlü bir sıvıdan yapılan bir takviyedir.

Hastalıklarla savaşan bileşikler açısından zengindir, bağışıklığı artırabilir, ishale neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşabilir ve bağırsak sağlığını iyileştirebilir. Yine de, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Sığır kolostrumu çoğu insan için güvenli gibi görünse de, bazıları nasıl elde edildiği ve işlendiği konusunda endişeli olabilir. Ayrıca pahalı olabilir.

Bununla birlikte, belirli bir durumunuz, enfeksiyonunuz veya bağırsak iltihabınız varsa sığır kolostrumu yardımcı olabilir.

Etiketler: Kolostrum Nedir? Faydaları ve Olumsuz Yönleri
Kasım 24, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR