KAZEİN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

KAZEİN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER


 

Niçin Kazein Kullanmalıyız?

Kazein proteininin en belirgin özelliği düşük pH seviyelerinde (örn. mide asidi) uzun süre çözünmeden kalabilmesidir. Kazein mide asidine maruz kaldığında pıhtılaşarak, yavaş ve uzun süreli amino asit salgılamaya başlar. Kazeinin sindirilmesi 7-8 saat sürdüğü için anti-katabolik etkisi ve kana karışma süresi whey proteinden kat kat fazladır.Bu yüzdendir ki kazein proteini özellikle  uzun süreli açlık döneminde vücudumuzun protein ihtiyacını karşılar ve o dönemde vücut kazeini bir protein deposu olarak kullanır.

Aynı zamanda yapılan sayısız araştırmada görülmüştür ki, direnç egzersizlerinden sonra en fazla kas gelişimi kazein proteini tüketildikten sonra meydana gelmiştir ve kazein proteini insan bedeni için gerekli olan tüm temel amino asitleri içerdikleri için mTOR sinyalini aktive ederek kaslarda protein sentezlenmesini destekler.

 

KAZEİN HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Bu sıcak yaz dönemlerinde ,önümüzdeki uzun gündüzler sporcular başta olmak üzere hemen hemen her insanı beslenme konusunda zorlamakta,özellikle Ramazan ayı ile birlikte  onları beslenme düzenlerine  bir kat daha fazla özen göstermeye itmektedir. Kas yıkımlarına engel olmak ve sağlıklı bir vücut için gerekli besinleri almak bu dönemlerde daha önemli hale gelmiştir.Bunun için bu yazımızda sizlere özellikle bu dönemlerde daha fazla tüketilmesi gereken kazein proteinini anlatacağız.

 

Kazein (Casein)  Nedir?

Sütün bileşenlerinden biri olan ve sütte %80 oranda bulunan kazein (kalan %20’si whey proteinidir) sindirimi ve emilimi çok yavaş olan bir proteindir. Farklı hayvan sütleri farklı oranlarda kazein proteini içermektedir ama günlük beslenmemizde kazein proteinini en çok inek sütünden alırız.İnek sütündeki kazein miktarı ortalama %2,63, koyun sütünde %4,5, keçi sütünde ise %3,1 oranındadır. Kazeinde %0,8 fosforik asit olduğu için fosfoprotein de denir. Kazein proteininin 1 gramında 1,84 mg. galaktoz, 1,11 mg. glukoz ve 0,53 mg. mannoz bulunur.

 

Kazein Proteinini Nasıl Tüketmeliyiz?

Kazein protein tozu, diğer protein tozları gibi genelde bir shakerda su ya da yağsız süt ile karıştırılarak içilir. (Bir kaşık yardımıyla bir bardağın/kasenin içinde ya da blender’da da karıştırılabilir). Kimyasal özelliklerinden dolayı kazein protein tozu, sıvı ile karıştırıldığında whey protein tozundan daha yoğun bir kıvam alır ve hemen topaklaşan bir yapıya sahiptir.

 

Kazein Proteini Ne Zaman Kullanılmalı?

Kazein proteinini günün herhangi bir zamanında tüketmenizde bir sakınca yoktur.Fakat özellikle uzun süre aç kalacağınız zamanlarda örneğin; yatmadan önce ve ya Ramazan aylarında sahurda tüketmenizde fayda vardır.Çünkü yukarıda da anlattığımız gibi 7-8 saat gibi bir sürede sindirilmesi sayesinde uzun süre aç kalacağınız dönemde vücudunuzun protein kaynağı olacak ve katabolik etkiyi azaltacaktır.

 

Kazein Proteinini Herkes Kullanabilir mi?

Bu konuyu kazein ve whey proteini üzerinden kısaca açıklamak gerekirse; Whey proteini asidik ortamlarda (örn. mide asidi) hemen çözünebildiği için hızlı bir amino asit salgısı meydana getirir. Kazein ise asidik ortamlarda topaklaştığı ve yavaş yavaş çözündüğü için daha uzun süreli bir sindirime sahiptir. Bu durum, her iki protein tozundan birini tercih etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Hem whey proteini hem de kazein proteini, hayalinizdeki vücuda kavuşmanız için size yardımcı olacak en güçlü iki yardımcınızdır. Whey proteininin egzersiz sonrası kullanıldığında kaslarda protein sentezleme konusunda daha etkili olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış olsa da, ağırlık kaldırma ve güç antrenmanları gibi yoğun egzersizlerden sonra kazein proteini, whey proteininin anabolik tepkime hızını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bu sebepten dolayı whey proteini tozu ve kazein proteini tozu birlikte  tüketilebilir.

 

Ancak yukarıda anlaşıldığı gibi whey proteini özellikle yoğun fiziksel aktivite  dönemlerinde kullanılması daha müsaittir. Kasein proteinini ise sadece vücut geliştirme vb. sporlarla uğraşanlar değil herkes kullanabilir.Örneğin Ramazan ayında uzun süreli açlık döneminde vücudunuzun besinsiz kalmaması için kullanabilirsiniz.Bu sayede kaslarınızı da kaybetmemiş olursunuz.Aynı zamanda kazein içerisindeki amino asitler sayesinde  o dönemde ihtiyaç duyduğunuz enerjinin bir kısmını da sağlamış olursunuz.

Etiketler: Supplement, kazein, casein, süt proteini, bodybuilding, fitness
Mayıs 23, 2018
Listeye dön