1

L-Karnitin (L-Carnitine) Hakkında

Karnitin, vücudumuz tarafından doğal yollarla lizin ve metionin den oluşan bir amino asittir. İki çeşit form olan D – karnitin ve L – karnitin olarak bulunmaktadır. Asıl genom yapımıza uygun olan form, L formudur. Böbrekler ve karaciğerde üretildikten sonra hemen hemen vücudumuzun tüm hücre ve dokularına dağılarak depolanır. Fakat özellikle spor yapan ve vegan beslenen kişilerde eksikliği görülebilir. Bu yüzden dışarından bir ek takviye olarak alınabilir.

L- Carnitine İçeren Besinler

Karnitin içeren besinler arasında özellikle hayvansal kaynaklı besinler bulunmaktadır. Başta et olmak üzere balık, kümes hayvanları ve süt ürünleri karnitin bakımından zengin gıdalardır. Biftek, dana, morina balığı gibi besinlerde bolca bulabilirsiniz.

L-Carnitine Formları

Sıvı

Sıvı L-Carnitine ürünleri kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ve üretilen formdur. Farklı aromlarla tatlandırılarak içimleri son derece lezzetli ve pratiktir. Piyasada litrelik ve shotlar halinde ticari olarak satılmaktadır.

Tablet

Kullanım tercihlerine göre üretilen bir form olan teblet karnitinler, kullanımı ve taşınması kolaydır. Ek katkı maddesi içermezler ve özellikle aroma ve yapay tatlandırıcı tüketmek istemeyenler için idealdir. Yutulabilir olmasının yanında suda eriyen efervesan tabletler de bulunabilmektedir.

Kapsül

Kapsül karnitinler özellikle tablet formları yutulması biraz zor olabilmektedir. Bu yüzden kullanım açısından bu ürünler tercih edilebilir.

Ampul

Ampul L- Carnitinler , gerek kullanım kolaylığı gerekse taşınabilir olması en çok tercih edilen formlar arasındadır. Litreliklerden farklı olarak standart dozlar ve hemen kullanım için hazır halde olmasıdır. Sıvı olması sayesinde kana hızlı bir şekilde karışmaktadır. Ayrıca çeşitli lezzetlerde aromalarla tatlandırılmaktadır.

En iyi L-Carnitine Markaları

Online alışveriş sitemiz olan eprotein.com.tr de, her seviyede sporcu ve bireyler için en iyi L- Carnitine markalarını bulabilirsiniz.

İşte size En iyi L-Carnitine markaları listemiz

  • Multipower L-Carnitine 1800 mg
  • Olimp L-Carnitine 3000 Shot
  • Nutrever L-Carnitine 3000 ShotNutrend L-Carnitine 3000 Shot
  • Nutrition Thermogenic L-Carnitine Shot
  • Ingobio Speed Burn L-Carnitine
  • Hardline L-Karnitin Matrix 3000 mg

L-Carnitine Fiyatları

L-Carnitine Fiyatları; ham madde kalitesi, miktar, ambalajlama vb. bir çok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Bütçenize göre en uygun fiyatlı L-Carnitine çeşitlerini eprotein.com.tr sitemizden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

L-Carnitine Nedir?

L-karnitin, vücutta lizin ve metiyoninden üretilen bir bileşiktir. Ayrıca gıdalarda (esas olarak et ürünlerinde) bulunur. L-karnitine benzer ancak kan-beyin bariyerini daha verimli bir şekilde geçen asetil-L-karnitin asetillenebilir. L-karnitin en çok uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondriyal oksidasyonuna dahil olmasıyla bilinir.

L-Carnitine Ne İşe Yarar?

L-carnitinin vücuttaki birincil işlevi, mitokondriyal işlevlere yardımcı olmaktır. Mitokondri, enerji üreten hücresel motorlardır. L-karnitin, yağ asitlerini biyokimyasal süreçlerle enerjiye dönüştürüldüğü mitokondriye taşır. Vücudun kaloriden yoksun olduğu durumlarda. Örneğin egzersiz ve diyet sırasında L-karnitin, yağ asitlerini ve bunları enerjiye dönüştürmek için hücrelere taşımaya yardımcı olur.

L-Carnitine Takviyesi Nasıl Kullanılır?

L – Carnitine takviyesi nasıl kullanılır? sorusuna en güzel cevap, bir seferde alacağınız doz 2000 mg geçmemelidir. Bu ister likit ister kapsül şeklinde olsun söz konusu 2000 mg den fazla almak size ekstra bir fayda sağlamayacaktır. Satın aldığınız karnitin tablet veya kapsül şeklinde ise su ile içilebilir. Sıvı olanlar ise direkt olarak 1 servis içilebilir.

L-Karnitin Kilo Verdirir mi?

Bazı bilimsel araştırmalar da L-carnitinin yağı yakıp enerjiye çevirmede son derece başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca birçok faydasının yanında kilo kontrolüne yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kimler L-Karnitin Kullanabilir?

L-karnitin kullanımı için herhangi bir bilimsel kriter belirlenmemiştir. Ayrıca şu kriterlere sahip olan kişilerde kullanabilir.

-Yağ oranını düşürmek isteyenler,

-Vegan ve vejetaryan beslenenler,

-Egzersiz yapan kişiler

-Bir sağlık uzmanı tarafından eksikliği tespit edildiği durumlarda kullanılabilir.

L-Karnitin Kas Yapar mı?

L-Karnitin yağ oranını düşürürken aynı zamanda yağsız kas kütlesinde artışa neden olduğu görülmüştür. Egzersiz yapan kişiler karnitin ile kendinlerini daha enerjik olarak hissetiklerini belirtmişlerdir. Bu da daha uzun süreli antrenman ve daha hızlı toparlanma süreci anlamına gelmektedir.

L-Carnitine Spor Yapmadan Kullanılır mı?

Evet, Spor yapmadan kullanılabilir. L-Carnitine temelde bir aminoasit ve ek gıda takviyesidir. Fakat her gıda takviyesi olduğu gibi karnitinde gereksiz yere çeşitli sebeplerle alınmamalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR