Tribulus Terrestris Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Tribulus Terrestris Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Tribulus Terrestris Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Günümüzün popüler diyet takviyelerinin çoğu, eski zamanlardan beri tıbbi olarak kullanılan bitkilerden gelmektedir.

Bu botaniklerden biri, kan şekerini ve kolesterolü düşürme, hormon seviyelerini değiştirme ve cinsel işlev ve libidoyu artırma gibi çeşitli sağlık yararları olduğu iddia edilen Tribulus terrestris'tir.

Bu makale, bu bitki hakkında bilmeniz gereken her şeyi, sağlık üzerindeki etkilerini ve onu bir besin takviyesi olarak tüketmeyi düşünüp düşünmeyeceğinizi anlatmaktadır.

Tribulus Terrestris Nedir?

Tribulus terrestris küçük yapraklı bir bitkidir. Delinmiş asma, Gökşura, caltrop ve keçi başı olarak da bilinir.

Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu'nun bazı bölgeleri de dahil olmak üzere birçok yerde yetişir.

Bitkinin hem kökü hem de meyvesi, Geleneksel Çin Tıbbında ve Hint Ayurveda tıbbında tıbbi olarak kullanılmıştır.

Geleneksel olarak, insanlar bu bitkiyi libidoyu arttırmak, idrar yolunu sağlıklı tutmak ve şişmeyi azaltmak dahil olmak üzere çeşitli potansiyel etkiler için kullandılar.

Bugün, Tribulus terrestris, genel bir sağlık takviyesi olarak ve ayrıca testosteron seviyelerini artırdığını iddia eden takviyelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Özet: Tribulus terrestris, uzun yıllardır çeşitli potansiyel sağlık yararları için kullanılan bir bitkidir. Genel bir sağlık takviyesi olarak ve testosteron güçlendirici
takviyelerin bir bileşeni olarak popülerdir.

Kalp Sağlığını ve Kan Şekerini Etkileyebilir

İnsanlar genellikle cinsel işlev ve testosteron üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle Tribulus terrestris alsa da, diğer önemli etkileri için de çalışılmıştır.

Bir çalışma, tip 2 diyabetli 98 kadında günde 1.000 mg Tribulus terrestris almanın etkilerini inceledi.

Üç ay sonra, takviyeyi alan kadınlar, plasebo alanlara kıyasla daha düşük kan şekeri ve kolesterol seviyeleri yaşadılar.

Hayvan çalışmaları ayrıca Tribulus terrestris'in kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini, kan damarı hasarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ve kan kolesterolündeki artışları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bu bulgular umut verici görünse de, bu bitkinin bu sağlık yararları için önerilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Ön kanıtlar, Tribulus terrestris'in diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü ve kolesterolü iyileştirebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, insanlarda yapılan araştırmalar sınırlıdır.

İnsanlarda Testosteronu Artırmaz

Tribulus terrestris, bitkisel olarak yapılan birçok ek gıda takviyesinin testosteronu artırmaya odaklandığını gösteriyor.

Bir inceleme, bitkinin 14-60 yaşları arasındaki kadın ve erkeklerde etkilerine ilişkin 12 büyük çalışmanın sonuçlarını analiz etti. Çalışmalar 2-90 gün sürdü ve katılımcılar arasında sağlıklı kişiler ve cinsel sorunlar yaşayanlar yer aldı.

Araştırmacılar, bu ek gıda takviyelerinin testosteronu artırmadığını buldu.

Diğer araştırmacılar, bazı hayvan çalışmalarında Tribulus terrestris'in testosteronu artırabileceğini, ancak bu sonucun genellikle insanlarda görülmediğini buldular.

Özet: Tribulus terrestris'in insanlarda testosteronu artırdığı görülmemektedir. Bu sonuç, çeşitli sağlık durumları ve yaşlardaki kadın ve erkeklerde yapılan çalışmalara dayanmaktadır.

Tribulus Terrestris Libidoyu Artırabilir

Bu ek gıda takviyesi testosteronu artırmasa da libidoyu artırabilir.

Bazı araştırmacılar, cinsel dürtüleri azalmış erkeklerin iki ay boyunca günde 750-1.500 mg Tribulus terrestris tükettiğinde cinsel isteklerinin %79 arttığını buldu.

Ayrıca, çok düşük libidoya sahip kadınların %67'si, 90 gün boyunca 500-1.500 mg takviye aldıktan sonra cinsel istekte artış yaşadı.

Diğer çalışmalar ayrıca, bitkiyi içeren takviyelerin düşük libidolu kadınlarda cinsel istek, uyarılma ve tatmini artırdığını bildirmiştir.

Bununla birlikte, erektil disfonksiyonu olan erkeklerde yapılan çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir.

Bazı araştırmalar, günde 800 mg bu takviyenin alınmasının erektil disfonksiyonu etkili bir şekilde tedavi etmeyebileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, diğer raporlar, günde 1.500 mg'lık bir dozla ereksiyonlarda ve cinsel tatminde önemli gelişmeler gösterdi.

Tribulus terrestris, kadınlarda ve erkeklerde libidoyu iyileştirebilir gibi görünse de, bu takviyenin cinsel etkilerinin kapsamını netleştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Araştırmalar, Tribulus terrestris'in, cinsel dürtüleri azalmış kadınlarda ve erkeklerde libidoyu iyileştirebileceğini bulmuştur. Erektil disfonksiyon için bir tedavi olarak bitki üzerinde yapılan çalışmalar, daha yüksek dozların daha faydalı olduğu görünen karışık sonuçlar göstermiştir.

Etiketler: Tribulus Terrestris Nedir?, Gerçekten İşe Yarıyor mu?, Yan etkileri ve kullanımı
Aralık 01, 2021
Listeye dön