Protein Tozu

Protein Tozu

Protein Tozu

Protein Tozunu sporcular genellikle vücutlarına takviyede bulunmak için alırlar, protein takviyesi, vitamin takviyesi vb. Takviyeler alma gereksinimi hisseden sporcular İçerisinde konsantre bulunan protein Tozunu kullanır.

İçerisinde konsantre halde bulunan proteinler birçok sporcu tarafından kullanılır.

Protein Tozu Olmadan Spor Yapılır mı?

Protein tozu olmadan elbette spor yapılabilir, protein tozu antrenman esnasında yıpranan kasaları, kas hücrelerini onarır. Doğal yollarla da bu kaslar onarılabilir, örneğin et tüketimi yapıldığında, yeterli dinlenme olduğunda, dengeli beslenme yapıldığında kaslar doğal yollardan onarılır. Protein tozu alınmasının yaratacağı fark ise hızlı narımdır. Kas hücreleri onarımları yapıldıkça kas miktarı da artar. Kolay yoldan olduğu için sporcular genellikle tozu kullanırlar.

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Protein hızlı yoldan fayda elde etmek için güçlü bir yöntemdir. Hızlı ve faydasının hemen görülüyor olması insanı protein tozuna cezp eder.

Protein tozu birçok protein türünün ve vitamin türünün bir araya toplanmasıyla oluşturulur. Kimi insanların bu proteinlere alerjisi olabiliyor. Bu durumda alerji açığa çıkar ve olumsuz sonuçlar meydana gelir. Protein tozu alınmasının bir diğer zararı ise, vücudun hızlı proteine bağımlı hale gelmesidir, örneğin; kişi spor yaparken bir süre protein tozu kullanır ve ardından protein tozu alımını durdurur, vücut proteini dışarıdan almaya, başka yollardan elde etmeye alıştığı için kendi besinlerini proteine dönüştürmekte zorlanır bu durum sporcu için negatif bir etki yaratır. Protein tozunun alınması sağlıklı bir durum değildir, vücut sürekli olarak kolay yoldan hızlı vitamin elde etmeye alışmıştır.

protein tozu nedir ne işe yarar?

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

Protein spor yapan yapmayan herkese gereklidir, vejetaryen olan bir kişi proteinin en fazla bulunduğu besinler olan etleri tüketemediği için protein tozuna başvurarak protein ihtiyacını elde edebilir.

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen bir kişi diyet yaptığı için proteinin yoğun olduğu çeşitli besinleri almayı durdurur, bu da protein kaybına yol açabiliyor, bunun önüne geçmek için kişiler protein tozu kullanabilirler.

Protein tozu genel olarak spor yaparken kullanılır sporcu spor esnasında yıpranan kas dokularını protein tozu ile hızlı bir biçimde onarabilir.

Dengesiz Protein Tozu Kullanımı Sonucu Oluşabilecek Hastalıklar Nelerdir?

  • Oluşabilecek Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Protein tozu vücuttaki protein oranını arttırdığından, kalbin yorulmasına, kalp büyümesine yol açabiliyor.

  • Oluşabilecek Kemik Hastalıkları Nelerdir?

Protein vücuttaki asit oranını arttırır, vücut asit oranını dengelemek için kemik yapısındaki kalsiyumu kullanır. Gereksiz, yersiz, uzman onayı olmadan kullanılan proteinler asidik dengeyi bozar ve kemiklerin kalsiyum oranının azalmasına yol açar, kemikler kırılgan, güçsüz ve dayanıklılık oranı düşük hale gelir.

  • Oluşabilecek Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Kemikler de kalsiyum oranının azalmasının ardından kalsiyum böbreklerde toplanır, bu birikim sonucu spordan sonra oluşan sıvı kaybı böbreklerde taş oluşumuna yol açar. Protein tozunun vücutta işlenebilmesi için böbrekler de çalışır, aşırı protein tozu kullanımında böbrek yetmezliği de oluşabilir.

  • Oluşabilecek Karaciğer Hastalıkları Hangileridir?

Orantısız kullanım sonucu vücutta bulunan proteinler karaciğer tarafından vücuttan atılır. Eğer kullanıcı karaciğer hastası ise çok büyük sağlık sorunlarına yol açabilir.

         Vücudunu protein tozu kullanmaya alıştıran bir kişi, protein tozu alımını durdurduktan sonra vücut alışık olduğu protein alımını gerçekleştiremeyeceğinden dolayı kas oranı azalır, Kaslarda güçsüzlük meydana gelebilir, kemiklerde zayıflama olur ve vücut toparlanmak için ekstra bir çaba gösterir bu durum sporcu için negatif bir etki yaratır. Protein tozu muhakkak uzmana eşliğinde kullanılmalıdır ve vücudun ihtiyacı oranında alınmalıdır.

Etiketler: Protein Tozu, Protein Tozu Olmadan Spor Yapılır mı?, Protein Tozunun Zararları Nelerdir?
Temmuz 24, 2021
Listeye dön