Balık Yağı Omega 3 Kullanımı

Balık Yağı Omega 3 Kullanımı

Balık Yağı Omega 3 Kullanımı

Balık Yağı Omega 3 Faydaları

Beyninizi, gözlerinizi ve kalbinizi desteklemenin yanı sıra, balık yağı da vücudunuzdaki iltihabi durumlarla savaşabilir. Birçok sağlık uzmanı omega-3 tavsiye etmektedir. Ancak, sizin için doğru dozun ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda optimum sağlık için ne kadar balık yağı almanız gerektiğini anlatacağız.

omega3 balık yağı kullanımı

Neden Omega-3 Almalıyım?

Balık yağı sağlığınız için inanılmaz derecede faydalı olabilir. Kalbinizi koruyan omega-3 yağ asitleri içerirler. Vücudunuz onları üretemediği için, omega-3'leri beslenmenize mutlaka eklemelisiniz. Omega-3 aynı zamanda kemik sağlığı ve genel bağışıklık için gerekli olan A vitamini, önemli bir antioksidan ve D vitamini sağlar.

Balık yağında bulunan ana omega-3 'ler, beyin gelişimini ve işlevini etkileyen eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asittir (DHA). Balık yağı, bu yağlı asitlerin mükemmel bir kaynağıdır.

Yağlı balıkları düzenli olarak yemiyorsanız, yeterli EPA ve DHA almak çok zor olabilir - çünkü omega-3'ün diğer besin kaynakları alfa-linolenik asit (ALA) formundadır. ALA, EPA ve DHA ile aynı yararlı etkilere sahip değildir.

Dahası, tipik Batı diyeti, omega-3'te omega-6'ya göre çok düşüktür. Bu nedenle, balık yağı ile takviye etmek büyük fayda sağlayabilir.

 

ÖZET: Balık yağı, beyin gelişimi ve işlevi için hayati olan omega-3 yağları EPA ve DHA içerir. Düzenli olarak yağlı balık yemiyorsanız, Omega-3 takviyesi almak fayda sağlayabilir.

Ne Kadar Omega-3 Almalıyım?

Birleşik EPA ve DHA'nın referans günlük alımı (RDI) 250-500 mg'dır. Tipik olarak, 1.000 mg balık yağı yaklaşık 300 mg kombine EPA ve DHA sağlar

Sağlıklı Bireyler

Toplam omega-3 için RDI, kadınlar için 1,100 mg ve erkekler için 1.600 mg'dır. Çoğu insan diyetlerinde, keten tohumu, soya fasulyesi yağı ve ceviz gibi yiyeceklerden bazı omega 3 ‘leri alırlar. Ancak bunlar ALA içerir. Vücudunuz ALA 'yı EPA ve DHA 'ya dönüştürebilirken, muhtemelen bu yağ asitlerini kendi başınıza yeterli seviyede oluşturamazsınız. Haftada iki kez (8 ons ya da 224 gram) yağlı balık yediğiniz sürece, yine de EPA ve DHA eksik olabilir.

Genel olarak, yetişkinlerin tüketmesi için günde 3,000 mg'a kadar balık yağı güvenli kabul edilir.

Hamilelik Sırasında

EPA ve DHA normal fetal gelişim için gereklidir. Özellikle DHA, gebeliğin son trimesterinde beyinde birikir. Hamilelik sırasında EPA ve DHA ile takviye de bebeklik ve çocukluk döneminde çocuğunuza fayda sağlayabilir. Potansiyel faydalar arasında gelişmiş problem çözme becerileri ve astım ve gıda alerjileri riskinin azalması sayılabilir.

WHO (Dünya sağlık örgütü) günde 300 mg kombine EPA ve DHA - hamilelik sırasında 200 mg DHA olması gerektiğini önermektedir.

Çoğu balık yağı takviyesi DHA' dan daha fazla EPA tuttuğundan, daha yüksek DHA oranına sahip bir tane bulmaya çalışmalısınız.

Bebekler ve Çocuklar

1 yaşına kadar olan bebekler için omega-3'ün yeterli miktarda alımı 500 mg'dır ve bu da kademeli olarak 14 yaşından sonra normal erişkinler gibi alınabilir.

Aynı şekilde, EPA ve DHA için öneriler yaşa bağlı olarak değişir.

Örneğin, 4 yaşındaki bir çocuk için yaklaşık 100 mg kombine EPA ve DHA gerekli iken, 8 yaşındaki bir çocuğun yaklaşık 200 mg'a ihtiyacı vardır.

Balık karaciğeri yağları da doğal olarak A vitamini ve D vitamini sağlar. Bunlar balık karaciğerinde depolanırken diğer balık yağı takviyeleri ek D vitamini, A ve E içerebilir.

ÖZET: Sağlıklı yetişkinler için EPA ve DHA için belirlenmiş öneriler olsa da, hamile kadınlar, bebekler ve çocuklar gibi farklı grupların farklı seviye de ihtiyaçları vardır.

Faydaları

Sağlıklı bir kalbi korumak için, yeterli EPA ve DHA aldığınızdan emin olun.

Koroner kalp hastalığı olan ve kalp krizi geçirme riski olan kişiler için günde 1000 mg'a kadar toplam EPA ve DHA önerilmektedir.

Etiketler: Balık Yağı Omega 3 Kullanımı, balık yağı, omega-3, besin takviyesi, supplements, omega-3 nedir?, balık yağı nedir, balık yağı ne işe yarar?, omega-3 ne işe yarar?
Mart 03, 2019
Listeye dön